Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Myslava Mestská časť Košice
 
 

Kostol svätého Bartolomeja

Kostol svätého Bartolomeja

Je farským kostolom obce Myslava pričlenenej ku Košiciam. Tento kostol je klasicistického slohu, bol postavený v rokoch 1778 až 1792. Po požiari v roku 1808 bol znovu vybudovaný. Vnútorné rozmery lode kostola sú 16x10,5 metra. Je to jednoloďová stavba so segmentovým uzáverom presbytéria a do štítového priečelia vstavanou vežou, v priestoroch zaklenutá klenbami. Pred štítovým priečelím bola dodatočne pristavaná v roku 1873 malá predsieň spolu s vežou kostola. 
 
Hlavný oltár je z roku 1942. Je to kamenná architektúra s pilastrami a ústredným výklenkom v ktorom je umiestnená plastika sv. Bartolomeja - apoštola v nadživotnej veľkosti. Po stranách v oltári sú plastiky sv. Anny a sv. Juraja. 
 
V roku 1990 všetky okná kostola boli vymenené za vitráže so zobrazením: sv. Michal, Fatimská Panna Mária, sv. Košickí mučeníci a i. Strop kostola je vyzdobený freskami: v svätyni sú znázornení v chóre sa modliaci dominikáni, v lodi je vyobrazená Ježišova Reč na hore a na tretej freske je sv. Cyril a Metod ako vyučujú slovenský ľud. Po stranách sú vyobrazenia evanjelistov. 
 
V roku 2008 bola prevedená rozsiahla rekonštrukcia a rôzne úpravy kostola. Architektonicko-stavebné riešenie je dielom Ing. arch. Mariána Bobrovského. Mramorový obetný oltár má abstrahovanú formu srdca zasiahnutého mečom hriechov, pripraveného odpúšťať. Krivka obetného oltára má odraz v tvarovom riešení ambóny, sedes, forme lavíc ako aj prístavby spovedných miestností. Kostol je podlahovo vykurovaný. 
 
 
Orgán je jednomanuálový s pedálmi a mechanickou traktúrou 10 registrov, firmy Rieger, Budapešť, Opus 846. 
 
Najstarším artefaktom v kostole je kamenná krstiteľnica datovaná rokom 1735. Vo svätyni kostola je umiestnený veľký obraz (250x150 cm), ktorý je evidovaný ako hnuteľná kultúrna pamiatka. Centrum kompozície obrazu tvorí sv. Bartolomej krstiaci pohanskú princeznú. Sloh je typicky barokový z obdobia okolo roku 1760. Vo veži kostola sú 3 zvony. Vežové hodiny, ktoré sú stále funkčné, boli prenesené z košického kostola dominikánov. 
 
Kostol sv. Bartolomeja je evidovaný ako kultúrna pamiatka.


 

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka