Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Myslava Mestská časť Košice
 
 

O Myslave

Kataster mestskej časti Košice – Myslava sa rozprestiera západne od centra  metropoly. Územím preteká Myslavský potok. Od počiatku sa vyvíjala ako samostatná obec. Ku Košiciam bola pričlenená v roku 1969. Jej názov dokazuje založenie osady slovanským obyvateľstvom. Už v dávnej minulosti bola  Myslava rozvinutou dedinou.  Fungovali tu mlyny, veľký pivovar, či tehelňa.

zeleziarne
Fotografia z minulosti vystihujúca priemyselný ruch v Myslave
 
Rozvoj obce  do  istej  miery  zabrzdila stavebná  uzávera, ktorá  platila  po  pričlenení ku Košiciam. V súčasnosti má Myslava takmer 2000 obyvateľov. Zachovala  si  dedinské prvky, ktoré v spojení s výhodami veľkého mesta lákajú k bývaniu najmä rodiny s deťmi.
 
Myslava letecký pohľadPohľad na údolie, v ktorom sa nachádza Myslava
 

 

 

Sakrálnou  dominantou  a  súčasne  jedinou  národnou  kultúrnou  pamiatkou  Myslavy je farský Kostol sv. Bartolomeja apoštola. Pochádza z roku 1788. V priebehu svojej existencie bol  viackrát rekonštruovaný, no zachoval si klasicistický nádych.
 Myslavský kostol
Myslavský kostol
 
Obyvateľom mestskej časti je k dispozícii zdravotné stredisko s lekárňou. Je tu zriadená materská škola ako aj škola pre autistické deti. Spoločenským udalostiam slúži  miestny kultúrny dom, sú tu vytvorené dostatočné možnosti pre rozvoj klasických športov.
 
 Kultúrny dom
Kultúrny dom po rekonštrukcii a úprave nádvoria
 
To čo zviditeľňuje Myslavu až za hranicami našej vlasti je jej láska k folklóru . Pôsobia tu známe ľudové súbory Hrabina, Vinica, dychovka Myslavčanka a udržiavajú sa pôvodné remeslá. V Myslave pôsobí hneď niekoľko ľudových umelcov, ktorých  práce  zdobia  príbytky po celom svete. Obvyklým suvenírom sa stala bábika v  myslavskom  kroji. Do  Myslavy sa každoročne  radi  vracajú  potomkovia  Slovákov  z  USA. Čaká ich tu pútavý program a domáce špeciality . Piesne a tance tohto kraja oslovia srdce každého z nich.


 

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka