Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Myslava Mestská časť Košice
 
 

Tradície a folklór

Folklórny súbor Hrabina

          Počiatok vzniku súboru sa viaže na rok 1955, kedy miestna učiteľka základnej školy Agnesa Vargová založila tanečnú folklórnu skupinu. Po úspechoch na súťažiach ľudovej umeleckej činnosti, kedy v rokoch 1956 a 1957 boli hodnotení lepšie ako Čarnica, sa v roku 1959 zúčastnili Stretnutia mládeže na Dunaji, kde získali mimoriadny úspech. Nasledovali ďalšie ponuky, pričom mimoriadnu pozornosť zaujali v Strážnici sviečkovým nočným tancom v programe Nocturno. Na tomto mieste vystupovali tri roky po sebe. Potom však nastal čas útlmu činnosti súboru. 


FS Hrabina

V rokoch 1956 a 1957 boli vyššie umelecky hodnotená ako Čarnica
 
          Medzníkom v jeho ďalších aktivitách sa stal rok 1983. V Myslave , odkiaľ súbor pochádza, totiž medzi určitými skupinami obyvateľstva silne pretrváva oprávnená hrdosť na pôvodnú zachovalosť folklórnych zvykov, množstvo vlastných piesní, tancov, obradov a typických krojov. Prioritou súboru sa stalo prevádzanie folklórnych vystúpení v pôvodných miestnych krojoch so zachovaním všetkých tradičných postupov, čiže okrem zábavy Hrabina prináša aj určitú formu exkurzie do ustupujúceho sveta predkov v čo najautentickejšej podobe. Názov Hrabina si dali podľa miestneho vrchu, ktorý sa týči nad dedinou, dnes už okrajovou mestskou časťou Košíc. V spomínanom čase mal súbor 25 žien a 5 chlapov vo veku od 16 do 65 rokov. 
          Aj vďaka originálnosti predstavenia umeleckej tvorby našich predkov nasledoval celý rad ponúk na medzinárodných folklórnych festivaloch v Košiciach, v Strážnici a podobne. Súbor dokonca pravidelne vystupoval v Štátnom divadle s programom Veniec krásy vekmi uvitý. 
           Ich vystúpenia nemohli uniknúť pozornosti etnografov a tak spolupráca s televíziou bola len prirodzeným pokračovaním vývoja súboru. Ľudové zvyky obce počas svadby, veľkonočné tradície, vianočné tradície, fašiangové tradície, vernosť originalite krojov, typické tance a piesne, ktoré sú výsledkom zberateľských snáh, to všetko sa dočkalo spracovania asi v desiatich filmových dokumentoch. 
          Zakladateľka súboru Agnesa Vargová v roku 1996 vydala knihu s názvom Ľudová kultúra obce Myslava, kde podrobným spôsobom približuje históriu miestneho folklóru, myslavské kroje a tunajšie zvyky. Jej knižné dielo je výrazným prínosom pri etnografickom mapovaní regiónu. 
           V rokoch 1997 a 1998 sa v USA usporiadali zájazdy krajanov z USA, ktorí prišli na návštevu do Myslavy pozrieť si vystúpenia írečitého folklóru v podaní Hrabiny. 


 

Folklórny súbor Vinica

Dedinská folklórna skupina vznikla, aby sme zachovali zvyky a tradície našich predkov.Dedinská folklórna skupina Vinica pochádza z Myslavy a venovala sa výhradne myslavským pôvodným zvykom, tancom, tradíciam a piesňam. Momentálne sa repertoár skupiny rozšíril o klátovské piesne a tance. Tréningy sú v kultúrnom dome v Nižnom Klátove každý utorok a piatok od 18:00. Tak ak by ste mali chuť venovať voľný čas ľudovému tancu a piesňam, radi vás privítame medzi nami.

Vinica


 

Dychová hudba „MYSLAVČANKA“

        Myslavčanka má v súčasnosti jedenásť členov. Súbor za šesť rokov svojej existencie dosiahol slušnú úroveň, dá sa povedať, že patrí medzi najlepšie v kraji.

Na krajských súťažiach sme sa vždy umiestnili v zlatom pásme a v októbri 2010 sme postúpili na celoslovenskú súťaž, v Lednických Rovniach. Tu je priestor na finančnú pomoc sponzorov i obce.
        Tým, že bola zrušená základná škola, stratili sme kontakt s mládežou, ktorú by bolo možné viesť i v tejto oblasti kultúry, pretože by bolo potrebné doplniť súbor mladými členmi.
        Myslavčanka vystupuje hlavne v našej obci, no na požiadanie hrávame na slávnostiach aj v okolitých obciach a mestách. Naša dychovka je jediná, ktorá vie dôstojne skrášliť cirkevné sviatky v kostoloch.  Skúšky súboru mávame v Ružencovom dome každý štvrtok.
        Boli by sme radi, keby sme sa mohli častejšie prezentovať na verejnosti pri rôznych príležitostiach. Investície, ktoré obec do dychovky za tie roky investovala, sa neprejedli, materiálne i duchovné hodnoty zostávajú. 


 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka